LIPTOV - lyžovanie, dovolenka, Silvester

Liptov

LIPTOV je vďaka svojim prírodným podmienkam spolu s kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou jedným z najkrajších a turistami najnavštevovanejších regiónov cestovného ruchu na Slovensku. Destinácia cestovného ruchuLIPTOV sa z administratívneho hľadiska nachádza juhovýchodnej časti žilinského samosprávneho kraja a leží čiastočne v okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Z geografického hľadiska región LIPTOV je situovaný v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najvyššie horstvá Slovenska - Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe a severozápade, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe. Tieto horstvá s početnými dolinami vytvárajú vhodné podmienky pre pešiu a vysokohorskú turistiku a cykloturistiku v lete, ale najmä pre zimné športy. Lyžiarske strediská ponúkajú lyžiarom a snowboardistom skvelé podmienky na zjazdové a bežecké lyžovanie a snowboarding.

Vyhľadávanými  strediskami zimných športov sú Jasná - Demänovská dolina - Nízke Tatry, Hrabovo - Malino Brdo pri Ružomberku, Čertovica, Vyšná Boca, Jánska dolina. Priaznivcom skialpinizmu sú známe Žiarska dolina a Demänovská dolina. Okrem lyžovania a turistiky ponúka Liptov aj menej tradičné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis (Stanišovská jaskyňa), vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, poľovníctvo či rybárstvo. Centrálnou časťou Liptova preteká najdlhšia slovenská rieka Váh (403 km) s vodnou nádržou Liptovská Mara, ktorá je významným strediskom letnej rekreácie, vodných športov a rybolovu. 

Liptov je známy svojráznou ľudovou architektúrou a folklórom (Vlkolínec, Východná, Važec, Hybe, Liptovské Sliače a iné). V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa môžu návštevníci zoznámiť s liptovskou architektúrou, folklórom, s ľudovými remeslami. V obciSvätý Kríž sa nachádza najväčší drevený kostol v Strednej Európe.Rezervácia ľudovej architektúry vo Vlkolínci je ďalšou atraktivitou, ktorá je zaradená v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
V regióne Liptov sa nachádza mnoho minerálnych prameňov, ich liečivé účinky sú využívané v kúpeľoch Lúčky a Ľubochňa. Termálne minerálne pramene zásobujú termálne atrakcie - aquapark Tatralandia, Thermal park Bešeňová a termálne kúpalisko vLiptovskom Jáne.
    
V strede Liptova, východne od vodnej nádrže Liptovská Mara, sa nachádza mesto Liptovský Mikuláš, známe z histórie hlavne tým, že tu v roku 1713 popravili zbojníka, ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Narodili sa tu a pôsobili mnohí kultúrni aj politickí činitelia slovenských dejín. Z kultúrnohistorických objektov sú najvýznamnejšie Kostol sv. Mikuláša z roku 1280 so zachovanými gotickými klenbami, tzv. Seligovský dom (kde odsúdili J. Jánošíka), dnes sídlo literárno-historického múzea J. Kráľa, bývalý župný dom (rozšírený a pseudobarokovo prefasádovaný), barokový objekt Slovenského múzea prírody a jaskyniarstva, remeselnícke domy, kaštiele a mnohé ďalšie. Na Váhu je vybudovaný areál vodného slalomu s kanoistickým bazénom (pripravujú sa tu slovenskí reprezentanti). 

V západnej časti Liptova leží pri sútoku riek Revúca a Váh mesto Ružomberok, návštevu mesta možno spojiť s prehliadkou Liptovského múzea a Galérie Ľudovíta Fullu s expozíciou výtvarných prác tematicky orientovaných na Liptov a zrúcaniny hradu Likava ležiaceho na ceste z Ružomberka na Oravu. Pre zimné športy je k dispozícii rekreačné stredisko Malino Brdo - Hrabovo, ľahko dostupné kabínkovou lanovkou. Ružomberok je vynikajúcim východiskom do okolitých horstiev - Veľkej Fatry, Chočských vrchov a do Nízkych Tatier.

Medzi najvýznamnejšie a často navštevované miesta Liptova patria Kvačianska a Prosiecka dolina v Chočských vrchoch a Žiarska dolina v Západných Tatrách.

Južne od Liptovského Mikuláša sa nachádza Národný park Nízke Tatry a jeho najväčšie chránené územie na Slovensku -Demänovská dolina, ktorá sa stala vo svete známou hlavne vďaka bohatému a rozsiahlemu Demänovskému krasu a lyžiarskym terénom s európskym štandardom kvality. Systém Demänovských jaskýň  je tvorený 30 jaskyňami, z ktorých 2 sú sprístupnené pre verejnosť - Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa V záverečnej časti doliny sa nachádza jedno z najznámejších turistických a lyžiarskych stredísk na Slovensku - Jasná
 

Liptov, ubytovanie Liptov, chaty Liptov, chalupy Liptov, apartmány Liptov, dovolenka Liptov, silvester Liptov, lyžovanie, Jasná, Nízke Tatry, Demänovská Dolina, aquapark Tatralandia, Thermal Park Bešeňová

Vytvorte si webové stránky zdarma!Webnode